dr nofrwlgftbyoltohmssdaflaldtnwtggtswlmmrfyeoocavtaktldltkgetndtwinedadcrqossf
2425
 

 
  NewsFAQE-Mail
   
 

Szczegóły powieści "Trigger Mortis" Horowitza

   
 
NIEDZIELA 21.06.2015
 


Jak informowaliśmy już wcześniej, 8 września na półkach brytyjskich i amerykańskich księgarni zagości najnowsza powieść głównego nurtu serii o przygodach Jamesa Bonda, „Trigger Mortis” (tytuł stanowi oryginalną grę słów, nawiązującą do wyrażenia rigor mortis, oznaczającego stężenie pośmiertne; z kolei angielski wyraz trigger to spust broni, cyngiel). Jej autorem jest Anthony Horowitz, brytyjski pisarz i scenarzysta, znany głównie z serii powieściowych (m.in. Księgi Pięciorga, Alex Rider).
Punktem wyjścia „Trigger Mortis” był materiał pozostawiony przez samego Iana Fleminga. Jak się okazuje, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku opracował on szkice kilku scenariuszy do serialu telewizyjnego o przygodach Jamesa Bonda (serial ten nigdy nie wszedł w fazę produkcji). Część ze swych pomysłów Fleming wykorzystał później w zbiorach opowiadań „Tylko dla twoich oczu” oraz „Ośmiorniczka”. „Trigger Mortis” z kolei oparta została na motywach scenariusza zatytułowanego „Murder on Wheels” („Morderstwo na kółkach”) i uwikła Bonda w świat wyścigów samochodowych za sprawą odwiecznego przeciwnika 007 – złowieszczej organizacji SMERSZ, której celem (a właściwie – środkiem do celu) stanie się sabotaż rozgrywanego na torze Nürburgring (w ówczesnych zachodnich Niemczech) Grand Prix. Wiadomo też, że akcja powieści rozpoczyna się w roku 1957, dwa tygodnie po wydarzeniach opisanych w „Goldfingerze”. Bond znajdzie się w samym środku zimnowojennego wyścigu zbrojeń, koncentrującego się wokół amerykańskich i radzieckich programów kosmicznych. W powieści powróci, znana oczywiście z „Goldfingera”, Pussy Galore. Kobietą Bonda będzie natomiast niejaka Jeopardy Lane, a przeciwnikiem – sadystyczny, owładnięty rządzą zemsty i intrygancki Koreańczyk, Jai Seung Sin – sierota, którego rodzice padli ofiarą wojny toczonej na Półwyspie Koreańskim w latach 1950 – 1953. Akcja rozgrywać się będzie również w Stanach Zjednoczonych: na Florydzie i w Nowym Jorku. Bond zasiądzie na kierownicą bentleya (ale czy będzie to Bentley Mark VI z „Moonrakera”, czy też Bentley Mark II Continental z „Operacji Piorun” – nie wiadomo).
W Wielkiej Brytanii i państwach Wspólnoty Narodów „Trigger Mortis” ukaże się nakładem wydawnictwa Orion Publishing Group, natomiast w USA i Kanadzie – HarperCollins Publishers. Czy doczekamy się polskiego przekładu? Nie wiadomo, choć wydaje się, że możemy być dobrej myśli – wszak ostatnie trzy powieści o agencie 007 na rodzimym rynku wydawniczym zagościły.

 

zoom

zoom
 
 
  James Bond, gun symbol logo and all associated elements are property of MGM/UA & Danjaq companies. Used without authorisation in informative intent. All rights reserved.  
  bond 50