dr nofrwlgftbyoltohmssdaflaldtnwtggtswlmmrfyeoocavtaktldltkgetndtwinedadcrqossf
2425
 

 
  NewsFAQE-Mail
   
 

SPECTRE: Raport Box Office

   
 
WTOREK 01.12.2015 źródło: Box Office Mojo, Wikipedia
 


Od premiery SPECTRE minął miesiąc. To dobry moment, by przyjrzeć się jak najnowsza odsłona przygód Jamesa Bonda radzi sobie w box office. Szczególnie interesująco zapowiada się jego korespondencyjny pojedynek ze Skyfall które, przypomnijmy, z wpływem z kas kinowych na poziomie 1,1 mld dol. pobił wszelkie możliwe rekordy serii.
SPECTRE zadebiutowało w Wielkiej Brytanii i Irlandii 26 października i z kwotą 41,7 mln funtów (63,8 mln dol.) pobił rekord otwarcia pierwszego tygodnia wyświetlania, który w 2004 roku ustanowił Harry Potter i Więzień Azkabanu. Trzeba jednak pamiętać, że SPECTRE było na afiszach 647 kin (2 500 ekranów) w Wielkiej Brytanii, czyli było najszerzej dystrybuowanym filmem w historii. Dla porównania, Skyfall wyświetlane było w 587 kinach. I choć jest to najdłuższa część serii, a czas trwania zwykle ma bezpośrednie przełożenie na przychody, to jednak różnica między SPECTRE a Skyfall wynosi raptem 5 minut. Zatem jest tak naprawdę pomijalna. W dniu otwarcia film zarobił 6,3 mln funtów (9,2 mln dol.).
W samej Wielkiej Brytanii SPECTRE może się pochwalić przychodem rzędu 128 mln dol. (wg stanu na 22 listopada). Skyfall zatrzymało się na kwocie 161,1 mln dol.

W Stanach Zjednoczonych SPECTRE zadebiutowało 6 listopada na 3 927 ekranach (najszerzej dystrybuowany film serii w USA). W weekend otwarcia film zgarnął 70,4 mln dol. Oczywiście uplasował się na pierwszym miejscu w box office, jednak wpływy z biletów były o 20 mln dol. niższe, niż w przypadku Skyfall (90,6 mln dol. w analogicznym okresie). Prognozowane przychody, pierwotnie szacowane na 70 – 75 mln dol., zostały osiągnięte, ale o przysłowiowy włos.
Według stanu na 28 listopada, po 23 dniach wyświetlania w USA, SPECTRE szacunkowo zarobiło już 173,6 mln dol. To całkiem przyzwoity wynik, jednak znacznie słabszy od Skyfall, które w 2012 roku podobną kwotę (170,6 mln dol.) miało na swoim koncie 20 listopada, po zaledwie 12 dniach na ekranach.
Poza Stanami Zjednoczonymi SPECTRE zarobiło (wg stanu na 29 listopada) 573,5 mln dol., co daje ogólny wynik na poziomie 749,5 mln dol. Całkiem nieźle.

Na chwilę obecną trudno jednoznacznie określić dynamikę spadku zainteresowania SPECTRE w porównaniu do Skyfall, co bez wątpienia będzie kluczowe dla oszacowania ostatecznej kwoty przychodu z kinowych kas. Słabsze otwarcie w USA tłumaczyć można z pewnością mniej przychylnymi recenzjami. Według portalu Rotten Tomatoes, najnowsza odsłona serii ma jedynie 64% pozytywnych recenzji, wobec 93% w przypadku Skyfall. Inna strona agregująca recenzje, Metacritic, ocenia SPECTRE na 60/100, podczas gdy Skyfall osiągnęło wynik 81/100. Tak znaczna różnica musiała się przełożyć na wpływy z kinowych kas.

W drodze po rekordowe zyski Skyfall już po tygodniu musiało mierzyć się z drugą częścią filmu Przed świtem, czyli ostatnią odsłoną sagi Zmierzch. Później nie miał w kinach poważnej konkurencji aż do 14 grudnia, kiedy to swoją premierę miał Hobbit: Niezwykła podróż. Tymczasem SPECTRE pod dwóch tygodniach wyświetlania musiało ustąpić pierwsze miejsce w amerykańskim box office finałowi serii Igrzyska śmierci (Kosogłos. Część 2). Od 18 grudnia na ekranach kin niepodzielnie rządzić będą Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy. A zatem warunki, w jakich musi sobie radzić SPECTRE są porównywalne do Skyfall.

Skyfall udała się nie lada sztuka. W piątym tygodniu wyświetlania wróciło na pierwsze miejsce amerykańskiego box office. SPECTRE pozycję tę utrzymało w pierwszych dwóch tygodniach. Czy powrót na pozycję lidera jest jeszcze możliwy? Raczej nie. Szacunkowy wpływ z 24 dnia od premiery (niedziela) to 2,4 mln dol. Skyfall było tego dnia o 1,6 mln lepsze, przy czym w tym roku weekend ten przypada bezpośrednio po Święcie Dziękczynienia, kiedy to Amerykanie chętniej odwiedzają kina.
Niewykluczone, że słabsze wyniki w USA SPECTRE zrekompensuje sobie w innych krajach. Kluczowe dla ostatecznych wpływów mogą być Chiny, gdzie film już w drugim tygodniu wyświetlania ma na koncie 77,5 mln dol. W 2013 roku Skyfall w Państwie Środka zarobił „zaledwie” 59,3 mln dol.
W Polsce, według stanu na 22 listopada, SPECTRE zarobiło blisko 6,7 mln dol. Dla przypomnienia, Skyfall w naszym kraju mogło się pochwalić rewelacyjnym wynikiem na poziomie 10 mln dol.

Bez względu na to, czy SPECTRE pobije magiczną granicę miliarda dolarów, już teraz jest drugim najlepiej zarabiającym filmem serii (w kwotach nie uwzględniających inflacji). Przy rekordowym budżecie, szacowanym na 245 – 250 mln dol., producenci zdecydowanie mają powody do zadowolenia.

 
 
  James Bond, gun symbol logo and all associated elements are property of MGM/UA & Danjaq companies. Used without authorisation in informative intent. All rights reserved.  
  bond 50